Korzystając z internetu codziennie spotykamy się z różnymi profilami w mediach społecznościowych. Obserwujemy naszych znajomych ze szkolnej ławki ale również sprawdzamy co nowego ma dla nas ulubiona restauracja czy sklep motoryzacyjny. Nasz znajomy stolarz pochwalił się kolejną realizacją wykonanych mebli. Sąsiadka prezentuje nam najnowsze trendy w stylizacji paznokci. Dlaczego tak ważne jest aby regularnie chwalić się naszymi pracami i prowadzić profil firmowy?

 

Co dają media społecznościowe?

Media społecznościowe, jak sama nazwa podpowiada, dążą do integracji między użytkownikami w sieci. Media – to różne środki przekazu. Grafiki, zdjęcia, posty (grafika plus zdjęcie), krótkie filmiki – rolki, dłuższe video, reklamy marketplace, grupy tematyczne. Pod tymi publikacjami reakcje, emoji i komentarze. Facebook, Instagram, TikTok, Twitter, LinkedIn, Youtube itd. Umożliwiają spędzenie czasu przy rozrywkowych treściach, śmiesznych kotkach i powodują społeczne poruszenie podczas czytania kontrowersyjnego artykułu. Mobilizuje społeczność w akcjach charytatywnych i ostrzega przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci. Jedno miejsce, setki różnych informacji. A do tego algorytmy, które personalizują co mamy czytać w pierwszej kolejności. 

 

Media społecznościowe – zalety 

Jak już wyżej wspomniałam to mnogość treści, do których możemy szybko dotrzeć. Kiedyś doświadczeniami wymienialiśmy się na forach dyskusyjnych, które przeniosły się do grup na Facebooku. Jeśli szukamy propozycji na stylizację, odwiedzamy Instagram i dzięki #hasztagom przenosimy się do interesujących zdjęć. Są osoby, które lubią codziennie sprawdzić co słychać u ulubionego celebryty, „wypić” z nim wirtualną kawę. 

Nasza firma również może skupiać wokół siebie społeczność i fanów marki. 

 

Po co firmie media społecznościowe?

Planując publikację treści w internecie musimy się zastanowić, czy zależy nam na rozpoznawalności w mediach społecznościowych. Większość firm wybiera tę drogę komunikacji patrząc na to jak wiele osób korzysta z tych portali. Na stronie internetowej najczęściej szukamy suchych faktów i danych kontaktowych, przykładowych realizacji. 

Na profilu firmy przez kilka sekund, minut skupiamy się na aktualnościach co dana firma zrobiła w ostatnim czasie. Nowości, promocje, realizacje zleceń, akcje charytatywne. Wszystkie działania do zacieśniania więzi z klientem i przedstawienie się nowym odbiorcom. 

Weźmy przez chwilę na warsztat restaurację. Po co jej media społecznościowe? Jest weekend. Komunikujemy za pomocą Facebooka, że do każdej dużej pizzy mała gratis. Jest ten impuls, który popycha klienta do złożenia zamówienia. 

Jakie media społecznościowe są najpopularniejsze? 

Facebook – najszersze medium. Wiele form komunikacji. Od dzielenia się informacjami o narodzinach dziecka, kończąc na zakupie mebli na taras. Z pewnością większość firm znajdzie swoje miejsce. Ale… Uważajmy z biznesem B2B. W godzinach roboczych nie każdy biznesowy klient chce szukać kontrahenta między śmiesznymi kotkami. 

Instagram – tutaj króluje lifestyle, fashion, komunikacja z influencerami. Instagram inspiruje i wyznacza trendy. Przyciąga zdjęciami z podróży i krótkimi filmikami. Dzieli się trudami macierzyństwa i efektami treningów zachęcając innych do wyjścia na siłownię. 

Marki samodzielnie lub przy pomocy influencerów promują i sprzedają swoje produkty. 

Instagram

TikTok – medium, które umożliwia publikację krótkich filmików. Coraz więcej specjalistów i firm zakłada tam konta aby opublikować swoje dokonania w formie video. Filmy z realizacji zleceń, dzielenie się fachową wiedzą przez specjalistów. Przyciąga to fanów, którzy chcą dowiedzieć się czegoś nowego. Przy okazji można zrobić to w zabawny sposób. Montaż video nigdy nie był taki łatwy jak na TikToku. 

tik tok

LinkedIn – portal dla firm I ludzi biznesu. Tutaj uwagą cieszą się dłuższe artykuły. Świetne miejsce do przedstawienia case study ostatniego projektu. Można pochwalić się jak firma pomaga w działaniach ekologicznych, społecznych, charytatywnych. Miejsce na nasze przemyślenia związane z branżą ale nie tylko. Dużo lepiej pozyskać tu kontakty biznesowe niż na Facebooku. 

linkedin

Twitter – pierwsze skojarzenie przypisuje się politykom i ludziom ze świata mediów. Krótkie komunikaty tekstowe i multimedialne. Użytkownicy komentują i dzielą się wiadomościami dalej – retwittują. Budowanie marki własnej jest możliwe na Twitterze, jednak nie jest to tak rozpowszechnione medium do takich celów, trudniej jest znaleźć i zbudować grupę odbiorców. 

Tutaj dzielimy się krótkimi wiadomościami.

 

 

twitter

Youtube – trzeba też dodać do naszego zestawienia największy serwis z filmami video. Na pewno można się zgodzić, że krótkim filmom ustąpił TikTokowi, ale nadal profesjonalne filmy, podcasty, poradniki i vlogi są domeną YouTube’a. Możemy tutaj rozwijać naszą firmę jednak trzeba mieć na uwadze, że powinniśmy do tego celu użyć jak najlepszej jakości video i audio. Od nas zależy jakie formy nam będą odpowiadać, najlepiej przyzwyczaić klienta do jednej formy komunikacji i robić to regularnie – z resztą tak samo jak w poprzednich portalach.  

YouTube

 

 Jakie media społecznościowe wybrać?

Czy musimy być wszędzie? Nie. Musimy być tam, gdzie jest nasza grupa docelowa i gdzie mamy czas aktualizować treści. Nie twórzmy chaosu. Starajmy się zaplanować działania na najbliższy miesiąc i trzymać się wytyczonej ścieżki. Jeśli klient nie zrozumie Twojej intencji, nie będzie chciał Ciebie dłużej obserwować. Wybierajmy treści, nie te które nam się podobają, ale te, które zainteresują odbiorców. 

Postaw na spójność w komunikacji z odbiorcami

I teraz najważniejsze. Po wybraniu mediów, z którymi chcemy pracować należy zastanowić się nad kreacją graficzną. Pomocna może być np. darmowy program graficzny Canva jeśli wiemy jak chcemy się zaprezentować. Wspomniałam o spójności – nie idźmy w stronę projektowania grafik w zależności od naszego nastroju. Dzisiaj jaskrawy róż a jutro zgaszona zieleń. Nie, to nie wygląda dobrze. 

Jeśli nie mamy pomysłu na identyfikację wizualną firmy, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Najlepiej zlecić grafikowi stworzenie szablonu, który będzie można póżniej wykorzystywać i dodawać nowe treści nie zmieniając sposobu komunikacji marki.

 

 

 Podsumowanie

Jako firma powinniśmy istnieć w mediach społecznościowych i integrować się z innymi użytkownikami. Stosuj spójną i ciekawą komunikację a zdobędziesz nowych obserwatorów a wśród nich nowych klientów. Pamiętaj o regularnym publikowaniu swoich treści. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, zrób to profesjonalnie. 

Projektowanie grafiki social media Studio.Reklamy.Białystok

Zapraszam do współpracy przy projektowaniu szablonów na media społecznościowe. Opracowuję indywidualną identyfikację wizualną dopasowaną do grupy docelowej i marki. 

social media